21
Sat, Jul
145 New Articles

Ei sunt câştigătorii concursului “Apa - o prioritate mondială” organizat la Turda (Detalii complete despre participanţi şi câştigători) | VIDEO

Diverse
Typography

Pentru a noua oară, Colegiul “Emil Negruţiu” din Turda a fost - cu ocazia Zilei Mondiale a Apei (22 martie) - gazda concursului “Apa - o prioritate mondială”, concurs adresat elevilor din clasele III-XII din învăţământul liceal de stat sau privat.

Coordonat de profesorii Carmen Daniela Andronache, Ramona Bătinaş, Monica Cătană, Ilona Curţău şi Anca Mureşan, concursul a beneficiat, la fel ca în anii precedenţi, de parteneriate atât cu şcoli cât şi cu alt tip de instituţii, astfel: 

  • Şcoli partenere:
    • Liceul Tehnologic "Dimitrie Filipescu” Buzău
    • Colegiul Tehnic "Independenţa” Sibiu
    • Colegiul Tehnic “Alexe Marin” Slatina
    • Colegiul “Dionisie Pop Marţian” Alba-Iulia;
    • Grup Şcolar “Petru Maior” Reghin, jud. Mureş
    • Şcoala Gimnaziala “Dr. Constantin Angelescu” Constanta
    • Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba-Iulia
  • Parteneri (alţii decât şcolile partenere):
    • Primăria municipiului Turda
    • Compania de Apă Arieş
    • Administraţia Naţională Apele Române RA - Bazinul Hidrografic Arieş
    • Direcţia Apelor Someş-Tisa - sucursala bazinală a Administraţiei Naţionale a Apelor Române RA
    • Fundaţia de Ecologie şi Turism Potaissa Turda

Având ca obiective specifice asigurarea unei diseminări eficiente a cunoştinţelor ecologice, formarea unor atitudini de protejare şi de conştientizare în rândul elevilor a importanţei apei şi a protejării mediului, dezvoltarea unor valori artistice şi aptitudini artistice în rândul elevilor şi promovarea grijii faţă de mediu, faţă de apă, prin intermediul picturii şi a posterelor, concursul a fost structurat pe trei secţiuni:

  • Secţiunea I - clasele IX-XII - Concurs de microproiecte în Power Point pe tema “Apa - o prioritate mondială” (s-a ţinut cont de respectarea sloganului din acest an “Apa - o prioritate mondială. Soluţii naturale pentru apă”)
  • Secţiunea II - clasele VII-XII - Concurs de postere pe tema “Apa - o prioritate mondială” (s-a ţinut cont de respectarea sloganului din acest an “Apa - o prioritate mondială”)
  • Secţiunea III - clasele III-VI - Concurs de desene “Soluţii naturale pentru apă”

Concret, la concurs au participat - cu lucrări sau prezentări - 42 de elevi (coordonaţi de 21 de cadre didactice) din 14 instituţii de învăţământ din şapte localităţi/municipii (Alba-Iulia, Câmpia Turzii, Cluj-Napoca, Constanţa, Reghin, Tritenii de Jos şi Turda) din patru judeţe (Alba, Cluj, Constanţa şi Mureş).

Dacă la secţiunile II şi III elevii au trimis lucrările către organizatori, prezentările PowerPoint de la secţiunea I au fost susţinute chiar pe 22 martie, la sediul Colegiului “Emil Negruţiu” din Turda, în faţa juriului.

Astfel, la Secţiunea I au fost prezentate următoarele lucrări:

  • “Metode de protejare a apei” - Niţui Georgiana Alexandra (coord.: Bozdog Maria - Liceul Tehnologic “Petru Maior” Reghin)
  • “Apa... Viaţă... ORMUS” - Cantor Cristian Sebastian şi Luduşan Samuel (coord.: Bota Alina Doiniţa - Colegiul Tehnic “Victor Ungureanu” Câmpia Turzii)
  • “Importanţa apei în viaţa noastră” - Cazan Andrei (coord.: Furdui Amalia - Colegiul Economic “Dionisie Pop Marţian” Alba-Iulia)
  • “Cascadele din România” - Leoca Andreea (coord.: Eberle Cristina Laura - Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Cluj-Napoca)
  • “Top 10 lucruri uimitoare despre apă” - Bota Horia (coord.: Beca Felicia - Colegiul Economic “Dionisie Pop Marţian” Alba-Iulia)
  • “Apa - esenţa vieţii” - Anghel Irina (coord.: Deaş Carmen Daniela - Colegiul Tehnic “Dr. Ioan Raţiu” Turda)
  • “Salată cu gust de peşte” - Turean Mihai, Stan Miriam Emanuela şi Hegheş Elisei (coord.: Petrea Maria Puşa - Liceul Teoretic “Pavel Dan” Câmpia Turzii)
  • “Apele sărate şi proprietăţile lor curative” - Bucur Paula Alexandra şi Rus Alexandra Florina (coord.: Buha Diana - Liceul Teoretic “Liviu Rebreanu” Turda)

La Secţiunea II au fost trimise următoarele lucrări:

  • “Apa are prioritaie!” - Andrei Teofana, Florea Antonio (coord.: Ana Corovei şi Monica Mureşan - Şcoala Gimnazială 'Teodor Murăşanu" Turda)
  • “Metode de economisire a apei” - Felezeu Darius, Miclăuş Tudor (coord.: Florea Andreea - Şcoala Gimnazială “Avram Iancu” Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Apahidean Loriana (coord.: Roşa Gheorghe - Şcoala Gimnazială "Ioan Opris" Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Şagău Sefora (coord.: Marchiş loan - Şcoala Gimnazială "Pavel Dan" Tritenii de Jos)
  • “Povestea continuă... apa rămâne un mister” - Suleiman Achif (coord.: Rus Cristina - Şcoala Gimnazială "Dr. Constantin Angelescu" Constanţa)
  • “Nu există viaţă în absenţa apei!” - Păteanu Camelia (coord.: Bâlc Alin - Şcoala Gimnazială 'Teodor Murăşanu" Turda)
  • “Respectarea interdicţiei de a arunca deşeuri în apă = O viaţă mai sănătoasă!” - Cesăuan Ana Rebeca (coord.: Bota Alina Doiniţa - Colegiul Tehnic "Victor Ungureanu" Câmpia Turzii)
  • “Apa, diamantul cerului” - Bîlcu Ionuţ, Iftimie Mihai (coord.: Iclenzan lulia, Monica Mureşan - Şcoala Gimnazială “Teodor Murăşanu” Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Pârjol Briana (coord.: Roşa Gheorghe - Şcoala Gimnazială “Ioan Opriş" Turda)
  • “Un strop de apă...” - Ştirbu Maria (coord.: Bâlc Alin - Şcoala Gimnazială "Avram Iancu" Turda)
  • “Apa o prioritate mondială” - Furdui Amalia (coord.: Deaş Carmen Daniela - Colegiul Tehnic “Victor Ungureanu” Câmpia Turzii)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Chiorean Claudia (coord.: Marchiş loan - Şcoala Gimnazială "Pavel Dan" Tritenii de Jos)

Nu în ultimul rând, la Secţiunea III au fost prezentate următoarele lucrări:

  • “Soluţii naturale pentru apă” - Coc Casandra (coord.: Ciui Manole - Şcoala Gimnazială “Pavel Dan” - Tritenii de Jos)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Otvoş Denis Cosmin (coord.: Drăgoiu Cristina - Şcoala Profesională Poiana Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Varga Diana (coord.: Ciui Manole - Şcoala Gimnazială “Pavel Dan” Tritenii de Jos)
  • “Apa e izvorul vieţii” - Gînja Victor (coord.: Bâlc Alin - Şcoala Gimnazială “Avram lancu” Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Greblă Denisa Simona (coord.: Roşa Gheorghe - Şcoala Gimnazială “Ioan Opriş” Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Mraişte Marius (coord.: Chiş Cristina - Şcoala Gimnazială “Andrei Şaguna” Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Istrate lulia (coord.: Dorina Vitalis - Şcoala Gimnazială 'Teodor Murăşanu" Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Bărbos Rareş Daniel (coord.: Bâlc Alin - Şcoala Gimnazială “Avram lancu” Turda)
  • “Apa.sursa vieţii” - Ghica Rareş (coord.: Bâlc Alin - Şcoala Gimnazială “Teodor Murăşanu” Turda)
  • “Viaţa = apă” - Fleşer Ştefania (coord.: Bâlc Alin - Şcoala Gimnazială “Avram lancu” Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Mustafa Aila (coord.: Rus Cristina - Şcoala Gimnazială “Dr. Constantin Angelescu” Constanţa)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Coc Casandra (coord.: Ciui Manole - Şcoala Gimnazială “Pavel Dan” Tritenii de Jos)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - lndrei Emma (coord.: Roşa Gheorghe - Şcoala Gimnazială 'Ioan Opriş" Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Rad Adelina (coord.: Pop Lăcrămioara - Şcoala Gimnazială “Avram lancu" Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Ceuşan Cătălin (coord.: Pop Lăcrămioara - Şcoala Gimnazială “Avram lancu" Turda)
  • “Soluţii naturale pentru apă” - Pop Eliza (coord.: Pop Lăcrămioara - Şcoala Gimnazială “Avram lancu” Turda)

Juriul care a analizat lucrările şi prezentările PowerPoint (fiecare din membri pe specialitatea sa) a fost format din:

  • Alin Bîlcu - profesor Şcoala Gimnazială “Teodor Murăşanu” Turda
  • Manole Ciui - profesor Şcoala Gimnazială “Pavel Dan” Tritenii de Jos
  • Cosmin Ciungan - Apele Române
  • Dimen Levente - prof. univ. dr. şi asist. univ. Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba-Iulia
  • Stanca Mărgeanu - inginer Compania de Apă Arieş
  • Camelia Mic - Primăria Turda
  • Paula Pârlog - PR Compania de Apă Arieş
  • Călin Popa - Apele Române
  • Gheorghe Roşa  - profesor Şcoala Gimnazială “Ioan Opriş” Turda
  • Alin Roşca - preşedinte Fundaţia de Ecologie şi Turism Potaissa Turda

În urma deliberării juriului s-au obţinut următoarele rezultate:

Secţiunea I - clasele IX-XII - Concurs de microproiecte în Power Point

  • Premiul I - “Apa... Viaţă... ORMUS” (Cantor Cristian Sebastian şi Luduşan Samuel)
  • Premiul I - “Salată cu gust de peşte” (Turean Mihai, Stan Miriam Emanuela)
  • Premiul II - “Apele sărate şi proprietăţile lor curative” (Bucur Paula Alexandra şi Rus Alexandra Florina)
  • Premiul III - “Importanţa apei în viaţa noastră” (Cazan Andrei)
  • Menţiune - “Metode de protejare a apei” (Niţui Georgiana Alexandra)
  • Menţiune - “Cascadele din România” (Leoca Andreea)

Secţiunea II - clasele VII-XII - Concurs de postere

  • Premiul I - “Apa are prioritaie!” (Andrei Teofana şi Florea Antonio)
  • Premiul I - “Metode de economisire a apei” (Felezeu Darius)
  • Premiul II - “Soluţii naturale pentru apă” (Apahidean Loriana)
  • Premiul II - “Soluţii naturale pentru apă” (Şagău Sefora)
  • Premiul II - “Povestea continuă... apa rămâne un mister” (Suleiman Achif)
  • Premiul III - “Nu există viaţă în absenţa apei!” (Păteanu Camelia)
  • Premiul III - “Respectarea interdicţiei de a arunca deşeuri în apă = O viaţă mai sănătoasă!” (Cesăuan Ana Rebeca)
  • Premiul III - “Apa, diamantul cerului” (Bîlcu Ionuţ şi Iftimie Mihai)
  • Menţiune - “Soluţii naturale pentru apă” (Pârjol Briana)
  • Menţiune - “Un strop de apă...” (Ştirbu Maria)
  • Menţiune - “Apa o prioritate mondială” (Furdui Amalia)
  • Menţiune - “Soluţii naturale pentru apă” (Chiorean Claudia)

Secţiunea III - clasele III-VI - Concurs de desene

  • Premiul I - “Soluţii naturale pentru apă” (Coc Casandra)
  • Premiul II - “Soluţii naturale pentru apă” (Otvoş Denis Cosmin)
  • Premiul II - “Soluţii naturale pentru apă” (Varga Diana)
  • Premiul II - “Apa e izvorul vieţii” (Gînja Victor)
  • Premiul III - “Soluţii naturale pentru apă” (Greblă Denisa Simona)
  • Premiul III - “Soluţii naturale pentru apă” (Mraişte Marius)
  • Premiul III - “Soluţii naturale pentru apă” (Istrate lulia)
  • Premiul III - “Soluţii naturale pentru apă” (Bărbos Rares Daniel)
  • Menţiune - “Apa.sursa vieţii” (Ghica Rareş)
  • Menţiune - “Viaţa = apă” (Fleşer Ştefania)
  • Menţiune - “Soluţii naturale pentru apă” (Mustafa Aila)
  • Menţiune - “Soluţii naturale pentru apă” (Coc Casandra)
  • Menţiune - “Soluţii naturale pentru apă” (lndrei Emma)

Nu în ultimul rând, la această a treia secţiune au mai fost oferite şi trei premii speciale ale juriului pentru Rad Adelina, Ceuşan Cătălin şi Pop Eliza, fiecare dintre cei trei având câte o lucrare intitulată “Soluţii naturale pentru apă”.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS