În perioada 30-31 martie Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” din Turda a găzduit cea de-a XVIII-a ediţie a concursului interjudeţean de matematică şi informatică “Marian Ţarină”.
Înscris în Calendarul activităţilor regionale, fără finanţare MEN, la poziţia 106 din anexa 7 a OMEN nr. 3076/17.01.2018, concursul este deja o tradiţie la Turda şi inclusiv la ediţia din acest an a adunat participanţi de la mai multe instituţii de învăţământ din câteva judeţe.
La fel ca şi la ediţiile anterioare, preşedintele comisiei de examinare a fost prof. univ. dr. Dorel Duca, funcţia de vicepreşedinte al comisiei de examinare revenindu-i, şi la ediţia din acest an, lectorului univ. dr. Radu Lupşa.
Concursul s-a adresat elevilor de clasele IV-XII la disciplina matematică şi elevilor din clasele IX-XII la disciplina informatică.
După probele de concurs, probabil cel mai aşteptat moment a fost festivitatea de premiere care a avut loc în sala festivă a Colegiului Naţional “Mihai Viteazul” din Turda, după orele 19:00.
În urma corectării lucrărilor de către comisia de examinare s-au stabilit şi premianţii.
În cele ce urmează o să prezentăm câşltigătorii în funcţie de discipline şi ani de studiu. Premierea s-a făcut în funcţie de numărul de puncte obţinute de fiecare participant la concurs.
La disciplina Informatică
Clasa a IX-a
- Premiul I (300 p) - Ioan Dorian Dobricean - Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Năsăud
- Premiul II (271 p) - Mihai Petruţiu - Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca
- Premiul III (264 p) - Eusebiu Alexandru Morar - Colegiul Naţional “Avram Iancu” Câmpeni
- Menţiuni:
- (250 p) Lorena Maria Hanţig - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (228 p) Doru Victor Burlacu - Liceul Teoretic “Avram Iancu” Cluj-Napoca
- (217 p) Mihaela Macarie Ancău - Colegiul Naţional “Avram Iancu” Câmpeni
- (190 p) Mihai Lazăr - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (172 p) Horaţiu George Popan - Liceul Teoretic “Avram Iancu” Cluj-Napoca
- (170 p) Raul Cristea - Colegiul Naţional “Unirea” Tîrgu Mureş
- (160 p) Camelai Roxana Groza - Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud
- (145 p) Samuel Fătu - Liceul Teoretic “Alexandru Papiu Ilarian” Dej
- (143 p) Sebastian Şerban - Colegiul Naţional “Unirea” Tîrgu Mureş
- (136 p) Mihai Marcu - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (129 p) Alex Gabotei - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
Clasa a X-a
- Premiul I (180 p) - Vicenţiu Cojocaru - Colegiul Naţional “Unirea” Tîrgu Mureş
- Premiul III (100 p) - Octavian Ştefănescu - Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca
- Menţiuni:
- (86 p) Georgiana Alexandra Bodea - Colegiul Naţional “Avram Iancu” Câmpeni
- (86 p) Teodor Filip - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (79 p) Ovidiu Tirla - Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca
- (76 p) Mihail Turcan - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (70 p) Bogdan Bentea - Colegiul Naţional “Unirea” Tîrgu Mureş
Clasa a XI-a
- Premiul I (227 p) - George Călin Petruţa - Colegiul Naţional “Avram Iancu” Câmpeni
- Premiul II (200 p) - Adrian Şurani - Liceul Teoretic “Avram Iancu” Cluj-Napoca
- Premiul III (138 p) - Andrei Petruş - Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca
- Menţiuni:
- (120 p) Ioan Mateiu - Colegiul Naţional “Avram Iancu” Câmpeni
- (110 p) Lucia Lup - Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca
Clasa a XII-a
- Premiul I (157 p) - Andrei Sărmăşan - Liceul Teoretic “Avram Iancu” Cluj-Napoca
- Premiul II (120 p) - Şerban Ţărmure - Liceul Teoretic “Avram Iancu” Cluj-Napoca
- Premiul III (120 p) - Lucian Gabriel Dan - Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” Turda
La disciplina Matematică
Clasa a IV-a
- Premiul I (24 p) - Florin Butuza - Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” Tîrgu Mureş
- Premiul II (23 p) - Miruna Hangan - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Premiul III (22 p) - Andrei Muth - Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Tîrgu Mureş
- Menţiuni:
- (19 p) Dragoş Florin Cojocnean - Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Tîrgu Mureş
- (18 p) Andrei Flora - Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Tîrgu Mureş
- (17 p) Blanca Maria Pap - Şcoala Gimnazială “Ioan Opriş” Turda
- (14 p) Patrick Alexandru Bichiş - Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca
- (14 p) Tudor Matei - Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Tîrgu Mureş
- (14 p) Dragoş Ioan Pataki - Şcoala Gimnazială “Ioan Opriş” Turda
- (14 p) Flaviu Gligan - Şcoala Gimnazială Pleş, Râşca
- (14 p) Ioana Someşan - Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Tîrgu Mureş
- (13 p) Andrei Popa - Şcoala Gimnazială “Ioan Opriş” Turda
- (13 p) Tudor Râpă-Bălan - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (13 p) Maia Soare - Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Tîrgu Mureş
- (12 p) Cristina Stan - Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Tîrgu Mureş
Clasa a V-a
- Premiul I (21 p) - Voica Trenişan - Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai” Baia Mare
- Premiul II (20 p) - Alexandra Maria Rus - Şcoala Gimnazială “Ioan Opriş” Turda
- Premiul III (17 p) - Ciprian Andrei Pupeză - Liceul Tehnoşogic Telciu
- Menţiuni:
- (16 p) Eliza Pojum - Liceul Teoretic “Onisifor Ghibu” Cluj-Napoca
- (16 p) Daria Zăgăneanu - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (15 p) Mihai Grama - Şcoala Gimnazială “Dacia” Tîrgu Mureş
- (15 p) Petru Lungu - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (15 p) Maria Tulai - Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca
- (14 p) Mihaela Sofia Chende - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- (14 p) Medeea Ghiman - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- (14 p) Dragoş Andrei Lazan - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (14 p) Irina Samoilă - Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca
- (14 p) Vlad Gabriel Vasilescu - Şcoala Gimnazială Internaţională “Spectrum” Cluj-Napoca
- (13 p) Alexia Petrenciu - Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca
Clasa a VI-a
- Premiul I (23 p) - Andrei Ştirbu - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- Premiul II (21 p) - Tudor Andrei Tarţa - Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca
- Premiul III (19 p) - Bogdan Marc - Şcoala Gimnazială “Gavril Istrate” Nepos
- Menţiuni:
- (17 p) Alexandru Borş - Şcoala Gimnazială “Dacia” Tîrgu Mureş
- (17 p) Paul Şipoş - Şcoala Gimnazială “Dacia” Tîrgu Mureş
- (16 p) Luca Puşcaş - Şcoala Gimnazială “Dacia” Tîrgu Mureş
- (14 p) Alex Petru Săveanu - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (13 p) Mihaela Aanei - Şcoala Gimnazială “Ioan Bob” Cluj-Napoca
- (13 p) Gabriela Lup - Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca
- (13 p) Gabriel Alin Oul - Şcoala Gimnazială Nr. 1 Lunca Ilvei
- (13 p) Robert Salvan - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (13 p) Tudor Munteanu - Şcoala Gimnazială “Dacia” Tîrgu Mureş
Clasa VII-a
- Premiul I (19 p) - Iulian Onea - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- Premiul II (18 p) - Cătălin Georgian Gavrilă - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Premiul III (14 p) - Alin Nagy - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- Menţiuni:
- (13 p) Mihnea Steiu - Liceul Teoretic “Petru Maior” Gherla
- (12 p) Ana Iulia Mitisor - Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca
- (12 p) Andrei Potfălean - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
Clasa a VIII-a
- Premiul I (25 p) - George Luis Bogdan Gonda - Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Năsăud
- Premiul II (22 p) - Daria Jidavu - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Premiul III (18 p) - Maria Oprişor - Şcoala Gimnazială “Dacia” Tîrgu Mureş
- Menţiuni:
- (17 p) Diana Harambaş - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (14 p) Dragoş Ion - Colegiul Naţional Pedagogic “Gheorghe Lazăr” Cluj-Napoca
Clasa a IX-a
- Premiul I (18.5 p) - Mihnea Leonte - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Premiul II (15 p) - Oana Zaharie - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- Premiul III (14 p) - Alexandru Horaţiu Cantor - Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” Turda
- Menţiuni:
- (10 p) Tudor Bote - Colegiul Naţional “Andrei Mureşanu” Dej
- (10 p) Raul Pop - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- (10 p) Antonio Potra - Colegiul Naţional “Andrei Mureşanu” Dej
- (10 p) Tania Săsăran - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- (10 p) Raul Pop - Colegiul Naţional “Andrei Mureşanu” Dej
Clasa a X-a
- Premiul I (17 p) - Vald Bogdan Coroian - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Premiul II (16 p) - Şerban Guţiu - Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca
- Premiul III (14 p) - Vlad Ştefan Bercovici - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Menţiuni:
- (13 p) Alisa Dariana Roman - Colegiul Naţional “Andrei Mureşanu” Dej
- (13 p) Irina Vultur - Colegiul Naţional “Alexandru Papiu Ilarian” Tîrgu Mureş
Clasa a XI-a
- Premiul I (28 p) - Dragoş Crişan - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Premiul II (20 p) - Andrei Petridean - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
- Premiul III (17 p) - Filip Munteanu - Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud
- Mențiune (16 p) - Marius Măcean - Colegiul Naţional “Alexandru Papiu Ilarian” Tîrgu Mureş
Clasa a XII-a
- Premiul I (22 p) - Larisa Adriana Darolţi - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia Mare
- Premiul II (21 p) - Maria Gyorgy-Spiridon - Colegiul Naţional “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca
Nu în ultimul rând, demn de menţionat este faptul că Dragoş Crişan - câştigătorul premiului I la secţiunea Matematică, clasa a XI-a - a avut parte şi de o surpriză. Filiala clujeană a Societăţii de Ştiinţe Matematice din România - prin profesor Daniel Văcăreţu - i-a oferit lui Dragoş o diplomă dar şi un premiu special pentru cea mai frumoasă rezolvare a problemelor.
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS