Site-ul www.AgoraMedia.ro foloseşte fişiere de tip cookies pentru a opera și îmbunătăți utilizarea site-ului și funcționalitatea serviciilor oferite precum şi pentru a îmbunătăţi experienţa dvs. de navigare, ele putând include informații despre data și ora vizitei sau istoricul de navigare, în general fiind vorba de fişiere de la terţi (youtube.com, vimeo.com, trafic.ro, Google Analytics etc.). Pentru continuarea accesării site-ului www.AgoraMedia.ro, vă solicităm permisiunea de a agrea politica noastră de utilizare cookies.

02
Sat, Jul
101 New Articles

Concursul "Mozart" a ajuns la festivitatea de premiere

Diverse
Tools
Typography

Festivitatea de premiere a celei de-a şasea ediţii a concursului interdisciplinar interjudeţean "Mozart" a avut loc pe 17 iunie 2014 de la orele 17.00 în sala festivă a Şcolii Gimnaziale "Teodor Murăşanu".

În cadru festiv, cei mai buni dintre participanţi au fost felicitaţi şi premiaţi de către coordonatorii secţiunilor la care fiecare dintre premianţi a participat, unii dintre ei obţinând chiar mai multe premii la mai multe secţiuni.
"Au participat aproape 470 de elevi din mai multe judeţe precum Cluj, Constanţa, Timiş, Bistriţa Năsăud sau Buzău", spunea profesorul Manuel Bălaj, cel care a iniţiat şi a dus mai departe acest concurs la Turda, concurs care, în timp, din concurs local a devenit concurs interjudeţean, chiar dacă inclusiv în ediţia din acest an au mai fost şi neajunsuri.
În alocuţiunea sa, a mai dorit să mulţumească tuturor celor implicaţi în desfăşurarea concursului şi în premierea câştigătorilor, primii menţionaţi fiind cei care s-au ocupat de evaluarea lucrărilor elevilor participanţi - Gheorghe Roşa, Adrian Ţop, Alin Bâlcu, Rodica Nuţu, Alexandru Picovici, învăţătoarea Mariana Picovici, Codruţa Andreica, Cătălin Andreica, Camelia Vesa, Octavian Gruian, Maria Oniş sau Ana Geamăna - din enumerare nefiind omişi nici coordonatorii secţiunilor: Mariana Dărăban (secţiunea "Sunet şi culoare" nivel primar), Octavian Gruian (secţiunea "Creatorul de poveşti"), Profesor învăţământ primar Gabriela Crişan (secţiunea "Micul muzician"), Rodica Nuţu şi Carmen Ţandea (secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial) şi Alin Bîlcu şi Alexandru Picovici (secţiunea "Sunet şi culoare" nivel liceal).
Mai jos o să îi amintim din nou pe cei mai buni, adică pe cei care au obţinut premiul I la secţiunile la care au participat:

Secţiunea "Sunet şi culoare" - nivel primar
Gabriela Ichim (Şcoala Gimnazială "Emil Gârleanu" - judeţul Constanţa) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel primar (clasa pregătitoare)
Denis Cofariu (Şcoala Gimnazială "Voiteg" - judeţul Timiş) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel primar (clasa I)
Jasmina Feneşan (Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel primar (clasa a II-a)
Cosmina Giurgiu (Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel primar (clasa a III-a)
Larisa Cătălina Grigoruţă (Şcoala Gimnazială "Emil Gârleanu" - judeţul Constanţa) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel primar (clasa a IV-a)

Secţiunea "Sunet şi culoare" - nivel gimnazial
Irina Oprea (Şcoala Gimnazială "Horea, Cloşca şi Crişan" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a V-a)
Andreea Bulgăr (Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a V-a)
Maria Olivia Pap (Şcoala Gimnazială "Avram Iancu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a VI-a)
Bogdan Chiorean (Colegiul Naţional "Mihai Viteazul" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a VI-a)
Răzvan Mornea (Şcoala Gimnazială "Horea, Cloşca şi Crişan" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a VI-a)
Ştefana Grama (Şcoala Gimnazială "Andrei Şaguna" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a VII-a)
Denisa Crişan (Şcoala Gimnazială "Ioan Opriş" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a VII-a)
Alexandru Comşa (Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a VIII-a)
Adina Nistor (Şcoala Gimnazială "Andrei Şaguna" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial (clasa a VIII-a)

Secţiunea "Sunet şi culoare" - nivel liceal
Daria Răduţiu (Colegiul Naţional "Mihai Viteazul" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel liceal (clasa a IX-a)
Diana Fărgaciu (Colegiul Naţional "Mihai Viteazul" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel liceal (clasa a X-a)
Diana Moldovan-Deaconu (Liceul Teoretic "Liviu Rebreanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel liceal (clasa a XI-a)

Secţiunea "Creatorul de poveşti" - nivel gimnazial
Ioana Gaiţă-Copil (Şcoala Gimnazială "Horea, Cloşca şi Crişan" - Turda) - premiul I la secţiunea "Creatorul de poveşti" nivel gimnazial (clasa a V-a)
Maria Gruian (Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Creatorul de poveşti" nivel gimnazial (clasa a V-a)
Teodora Trifu (Şcoala Gimnazială "Avram Iancu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Creatorul de poveşti" nivel gimnazial (clasa a VI-a)
Oana Gaşpar (Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Creatorul de poveşti" nivel gimnazial (clasa a VII-a)
Florina Martin (Şcoala Gimnazială "Horea, Cloşca şi Crişan" - Turda) - premiul I la secţiunea "Creatorul de poveşti" nivel gimnazial (clasa a VIII-a)

Secţiunea "Micul muzician" - nivel gimnazial
Daiana Soporan-Hădărean (Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Micul muzician" nivel gimnazial (clasa a V-a)
Iulia Cîmpean (Şcoala Gimnazială "Andrei Şaguna" - Turda) - premiul I la secţiunea "Micul muzician" nivel gimnazial (clasa a VI-a)
Ervin Alexandru Moldovan (Şcoala Gimnazială "Ioan Opriş" - Turda) - premiul I la secţiunea "Micul muzician" nivel gimnazial (clasa a VI-a)
Daniela Cruceru (Şcoala Gimnazială "Avram Iancu" - Turda) - premiul I la secţiunea "Micul muzician" nivel gimnazial (clasa a VII-a)

Secţiunea "Eseuri"
Briana Maria Negru (Liceul Pedagogic "Carmen Silva" - Timişoara) - premiul I la secţiunea "Eseuri" nivel primar
Octavian Ştefănescu (Liceul de Informatică "Tiberiu Popoviciu" - Cluj-Napoca) - premiul I la secţiunea "Eseuri" nivel gimnazial

Tot aici mai merită menţionaţi cel puţin doi elevi. Pe de-o parte este vorba de Andreea Maria Oneţiu. "A mai fost o lucrare considerată deosebită, motiv pentru care a fost ridicată peste premii, iar ceea ce primeşte «creatoarea de poveşti» se numeşte «marele premiu al secţiunii»", spunea profesorul Octavian Gruian despre Andreea Maria Oneţiu - elevă în clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială "Horea, Cloşca şi Crişan" din Turda - cea care, deci, a obţinut premiul cel mare la secţiunea "Creatorul de poveşti" la nivel gimnazial.
Pe de altă parte Diana Şinteuan - elevă în clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială "Teodor Murăşanu" din Turda - a obţinut marele premiu la secţiunea "Sunet şi culoare" nivel gimnazial.
Chiar mai mult, Diana Şinteuan a fost felicitată separat şi în mod special de profesorul Alin Bîlcu, cel care s-a referit, în primă instanţă, la mai mulţi elevi ai Şcolii Gimnaziale "Teodor Murăşanu", proaspeţi absolvenţi, în legătură cu care profesorul spunea: "Şi în şcoala noastră există talente deosebite în domeniul artelor plastice - sau artelor vizuale - avem copii foarte talentaţi şi foarte implicaţi în munca de creaţie artistică plastică. Aş vrea să subliniez un fapt deosebit de îmbucurător: cinci din elevii claselor a VIII-a ai şcolii noatre au trecut cu brio probele practice de admitere la Liceul de Arte Plastice «Romulus Vladea» din Cluj-Napoca, obţinând aproape numai note de 10. Ne vom despărţi de aceşti elevi cu părere de rău, pentru că au fost nişte personalităţi deosebite în peisajul şcolii noatre, copii pe care ne-am bazat, copii care au dat dovadă de multă seriozitate, de mult talent, care au apucat deja de şi-au format un drum foarte personal şi original de creaţie artistică plastică", cu referire la Diana Şinteuan profesorul Alin Bîlcu precizând: "vreau să-i ofer un premiu special în cadrul acestui concurs, dar acest premiu îl ofer pentru întreaga sa activitate artistică de până acuma cu gândul că-şi va dezvolta abilităţile artistice plastice şi pe viitor şi sunt convins că vom auzi de ea ca un nume major în arta plastică transilvană".
O tuşă de culoare mai aparte a reuşit să dea tabloului festivităţii de premiere Alexandru Picovici. Ajuns pe scenă pentru a premia câştigătorii secţiunii "Sunet şi culoare" nivel liceal, Alexandru Picovici s-a referit la un moment care avea legătură cu festivitatea exact atât de mult cât are legătură faptul de a fi profesor de desen cu faptul de a fi pictor renumit şi apreciat.
Mai concret, înainte să premieze câştigătorii secţiunii la care a fost evaluator, Alexandru Picovici a anunţat că "în anul acesta organizăm a XV-a ediţie a taberei de drumeţie şi pictură la munte, la Mărişel" şi "Cei care nu aţi auzit de această activitate puteţi să ne contactaţi şi ne-am bucura dacă aţi veni alături de noi". Apoi a premiat şi elevii...

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS