Site-ul www.AgoraMedia.ro foloseşte fişiere de tip cookies pentru a opera și îmbunătăți utilizarea site-ului și funcționalitatea serviciilor oferite precum şi pentru a îmbunătăţi experienţa dvs. de navigare, ele putând include informații despre data și ora vizitei sau istoricul de navigare, în general fiind vorba de fişiere de la terţi (youtube.com, vimeo.com, trafic.ro, Google Analytics etc.). Pentru continuarea accesării site-ului www.AgoraMedia.ro, vă solicităm permisiunea de a agrea politica noastră de utilizare cookies.

01
Fri, Mar
117 New Articles

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a finalizat  organizarea  Concursurilor școlare de schi fond cu elevii din medii dezavantajate ale județului Cluj

Sport
Tools
Typography

În perioada februarie-martie 2023, Inspectoratul Școlar Județean Cluj a organizat desfășurarea  concursurilor tradiționale de schi fond din cadrul Calendarului Competițional Școlar Sportiv, programat în acest sezon.

Este vorba de Cupa „Vlădeasa”, ediția a X-a, Rogojel - 4 februarie 2023, Cupa „Scorușet”, ediția a XXVII-a, Beliș – 22 februarie 2023,  Cupa „Sălănducu”, ediția a XXIV-a, Râșca - 23 februarie 2023, Cupa „Tomordok”, ediția a XVI-a, Sâncraiu – 2 martie 2023, Cupa „Pelaghia Roșu”, ediția a XXXVI–a, Mărișel - 5 martie 2023 și Cupa „Avram Iancu”, ediția a VI-a, Măguri Bogdănești - 11 martie 2023.

La fiecare competiție din cadrul Concursurilor școlare de schi fond au participat peste 70 de elevi, din toate cele 7 centre  montane de schi fond, funcționale în județul Cluj: Școala Gimnazială Răchițele, comuna Mărgău, Școala Gimnazială „Pelaghia Roșu” Mărișel, comuna Mărișel, Școala Gimnazială Măguri Bogdănești, comuna Măguri Răcătău, Școala Gimnazială „Avram Iancu” Beliș, comuna Beliș, Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu, comuna Sâncraiu, Școala Gimnazială Râșca, comuna Râșca și Școala Gimnazială Rogojel, comuna Săcuieu.

Inspectoratul Școlar Județean Cluj, reprezentat de doamna inspector școlar general Marinela Marc, inspectorii școlari generali adjuncți- doamna Adelhaida Kerekes și domnul Cristian Simion Potoră, inspectorii școlari- doamna Laura Ionescu și domnul Mihaly Bela, în colaborare cu Primăriile și Consiliile Locale ale comunelor Săcuieu, Beliș, Râșca, Sâncraiu, Mărișel și Măguri Răcătău, reprezentate de domnii primari și viceprimari, precum și  profesorii organizatori,  părinții elevilor și comunitățile locale, au contribuit la desfășurarea, în condiții optime, a acestor competiții unice la nivel național, destinate exclusiv elevilor din medii defavorizate ale județului Cluj.

Redăm mai jos rezultatele competițiilor din cadrul Concursurilor școlare de schi fond, edițiile 2023

CUPA "VLĂDEASA"
Ediţia a X-a, 4.02.2023
Şcoala Gimnazială Rogojel

CLASAMENT

Schi fond Fete 11-12 ani

  1. Stan Daria - Școala Gimnazială "Pelaghia Roșu" Mărişel
  2. Potra Andreea - Școala Gimnazială Rogojel
  3. Mărcuș Carina - Școala Gimnazială Râșca

Schi fond_ Băieți 11-12 ani

  1. Toader Sebastian - Școala Gimnazială Măguri Răcătău
  2. Potra Mihai - Școala Gimnazială Rogojel
  3. Roba Nicușor - Școala Gimnazială Măguri Răcătău

Schi fond Fete 13-14 ani

  1. Tomoș Estera - Școala Gimnazială Râșca
  2. Bethelendi Emma - Școala Gimnazială "Ady Endre” Sâncraiu
  3. Abrudan Alexandra - Școala Gimnazială Răchițele

Schi fond - Băieți 13-14 ani

  1. Pleș Claudiu - Școala Gimnazială Rogojel
  2. Potra Radu - Școala Gimnazială Răchițele
  3. Mihuț Daniel - Școala Gimnazială Răchițele

Clasament Ștafetă

  1. Școala Gimnazială Rogojel
  2. Școala Gimnazială Râșca
  3. Școala Gimnazială Răchițele
  4. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș
  5. Școala Gimnazială “Ady Endre” Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială Măguri Răcătău
  7. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel

Clasament general

  1. Școala Gimnazială Râșca
  2. Școala Gimnazială Rogojel
  3. Școala Gimnazială ''Pelaghia Roșu'' Mărişel
  4. Școala Gimnazială Răchițele
  5. Școala Gimnazială “Ady Endre” Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială Măguri Răcătău
  7. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș

CUPA "SCORUȘET"
Ediţia a XXVII-a, 22.02.2023
Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Beliș

CLASAMENT

Schi fond Fete 11-12 ani

  1. Stan Daria - Școala Gimnazială ''Pelaghia Roșu'' Mărişel
  2. Crișan Selena - Școala Gimnazială ''Pelaghia Roșu'' Mărişel
  3. Rus Andreea - Școala Gimnazială Râșca

Schi fond_ Băieți 11-12 ani

  1. Toader Sebastian - Școala Gimnazială Măguri Răcătău
  2. Roba Nicușor - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  3. Potra Mihai - Școala Gimnazială Rogojel

Schi fond Fete 13-14 ani

  1. Tomoș Estera - Școala Gimnazială Râșca
  2. Dobra Flavia - Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Beliș
  3. Abrudan Alexandra - Școala Gimnazială Răchițele

Schi fond Băieți 13-14 ani

  1. Pleș Claudiu - Școala Gimnazială Rogojel
  2. Mihuț Daniel - Școala Gimnazială Răchițele
  3. Torok Zalan - Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu

Clasament Ștafetă

  1. Școala Gimnazială Rogojel
  2. Școala Gimnazială Râșca
  3. Școala Gimnazială ''Pelaghia Roșu'' Mărişel
  4. Școala Gimnazială Răchițele
  5. Școala Profesională ''Ady Endre'' Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  7. Școala Gimnazială ''Avram Iancu'' Beliș

Clasament general

  1. Școala Gimnazială ''Pelaghia Roșu'' Mărişel
  2. Școala Gimnazială Râșca
  3. Școala Gimnazială Răchițele
  4. Școala Gimnazială ''Ady Endre'' Sâncraiu
  5. Școala Gimnazială Rogojel
  6. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  7. Școala Gimnazială ''Avram Iancu'' Beliș

CUPA "SĂLĂNDUCU"
Ediţia a XXIV-a, 23.02.2023
Şcoala Gimnazială Râșca

CLASAMENT

Schi fond Fete 11-12 ani

  1. Stan Daria - Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  2. Rus Andreea - Școala Gimnazială Râșca
  3. Crișan Selena - Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel

Schi fond Băieți 11-12 ani

  1. Toader Sebastian - Școala Gimnazială Măguri Răcătău
  2. Potra Mihai - Școala Gimnazială Rogojel
  3. Roba Nicușor - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Schi fond Fete 13-14 ani

  1. Bethlendi Emma - Școala Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu
  2. Tomoș Estera - Şcoala Gimnazială Râșca
  3. Benk Lilla - Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu

Schi fond Băieți 13-14 ani

  1. Pleș Claudiu - Școala Gimnazială Rogojel
  2. Mihuț Daniel - Școala Gimnazială Răchițele
  3. Potra Radu - Școala Gimnazială Răchițele

Clasament Ștafetă

  1. Școala Gimnazială Rogojel
  2. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  3. Școala Gimnazială Râșca
  4. Școala Gimnazială Răchițele
  5. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș
  7. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Clasament general

  1. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  2. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  3. Școala Gimnazială Râșca
  4. Școala Gimnazială Rogojel
  5. Școala Gimnazială Răchițele
  6. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  7. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș

CUPA "TOMORDOK"
Ediţia a XVI-a, 2.03.2023
Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu

CLASAMENT

Schi fond Fete 11-12 ani

  1. Stan Daria - Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  2. Rus Andreea - Școala Gimnazială Râșca
  3. Crișan Selena - Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel

Schi fond Băieți 11-12 ani

  1. Toader Sebastian - Școala Gimnazială Măguri Răcătău
  2. Potra Mihai - Școala Gimnazială Rogojel
  3. Roba Nicușor - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Schi fond Fete 13-14 ani

  1. Bethlendi Emma - Școala Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu
  2. Tomoș Estera - Şcoala Gimnazială Râșca
  3. Benk Lilla - Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu

Schi fond Băieți 13-14 ani

  1. Pleș Claudiu - Școala Gimnazială Rogojel
  2. Mihuț Daniel - Școala Gimnazială Răchițele
  3. Potra Radu - Școala Gimnazială Răchițele

Clasament Ștafetă

  1. Școala Gimnazială Rogojel
  2. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  3. Școala Gimnazială Râșca
  4. Școala Gimnazială Răchițele
  5. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș
  7. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Clasament general

  1. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  2. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  3. Școala Gimnazială Râșca
  4. Școala Gimnazială Rogojel
  5. Școala Gimnazială Răchițele
  6. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  7. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș

CUPA "PELAGHIA ROȘU"
Ediţia a XXXVI-a, 5.03.2023
Școala Gimnazială „Pelaghia Roșu” Mărișel

CLASAMENT

Schi fond Fete 11-12 ani

  1. Crișan Selena - Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  2. Potra Andreea - Școala Gimnazială Rogojel
  3. Stan Daria - Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel

Schi fond_ Băieți 11-12 ani

  1. Toader Sebastian - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  2. Roba Nicușor - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  3. Potra Mihai - Școala Gimnazială Rogojel

Schi fond Fete 13-14 ani

  1. Tomoș Estera - Şcoala Gimnazială Râșca
  2. Dobra Flavia - Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Beliș
  3. Bethlendi Emma - Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu

Schi fond Băieți 13-14 ani

  1. Pleș Claudiu - Școala Gimnazială Rogojel
  2. Mihuț Daniel - Școala Gimnazială Răchițele
  3. Potra Radu - Școala Gimnazială Răchițele

Clasament Ștafetă

  1. Școala Gimnazială Rogojel
  2. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  3. Școala Gimnazială Râșca
  4. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș
  5. Școala Gimnazială Răchițele
  6. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  7. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Clasament general

  1. Școala Gimnazială''Pelaghia Roșu'' Mărişel
  2. Școala Gimnazială Râșca
  3. Școala Gimnazială Rogojel
  4. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  5. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială Răchițele
  7. Școala Gimnazială “Avram Iancu” Beliș

CUPA "AVRAM IANCU"
Ediţia a VI-a, 11.03.2023
Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

CLASAMENT

Schi fond Fete 11-12 ani

  1. Stan Daria Crișan - Selena Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  2. Crișan Selena - Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  3. Potra Andreea - Școala Gimnazială Rogojel

Schi fond Băieți 11-12 ani

  1. Toader Sebastian - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
  2. Potra Mihai - Școala Gimnazială Rogojel
  3. Roba Nicușor - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Schi fond Fete 13-14 ani

  1. Tomoș Estera - Şcoala Gimnazială Râșca
  2. Bethlendi Emma - Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu
  3. Benk Lilla - Școala Profesională „Ady Endre” Sâncraiu

Schi fond Băieți 13-14 ani

  1. Pleș Claudiu - Școala Gimnazială Rogojel
  2. Mihuț Daniel - Școala Gimnazială Răchițele
  3. Mariș Darian - Școala Gimnazială Măguri Bogdănești

Clasament Ștafetă

  1. Școala Gimnazială Rogojel
  2. Școala Gimnazială Râșca
  3. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  4. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești 1
  5. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești 2
  7. Școala Gimnazială Răchițele

Clasament general

  1. Școala Gimnazială “Pelaghia Roșu” Mărişel
  2. Școala Gimnazială Râșca
  3. Școala Gimnazială Rogojel
  4. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești 1
  5. Școala Profesională “Ady Endre” Sâncraiu
  6. Școala Gimnazială Răchițele
  7. Școala Gimnazială Măguri Bogdănești 2

În cadrul ultimei competiții sportive de schi fond Cupa "Avram Iancu", desfășurată conform calendarului din acest an, la Măguri Bogdănești, au fost invitați să participe și elevi cu cerințe educaționale speciale de la Școala Gimnazială Specială Huedin.

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a decernat diplomă de excelență elevei Tomoș Estera, de la Școala Gimnazială Râșca, pentru cele 29 de medalii de aur obținute în perioada 2015 - 2023 și diplomă de merit profesorului care a pregătit-o, domnul Ilea Ardelean, pentru rezultatele deosebite obținute de-a lungul anilor.

Totodată s-au premiat câștigătorii concursului județean în urma rezultatelor obținute la cele șase concursuri din acest an. Elevii și profesorii echipelor câștigătoare au fost premiați de către inspectorul școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Cluj, domnul Cristian Simion-Potoră cu medalii, cupe și diplome.

Conform tradiției, Cupa competiției este găzduită, pentru un an, de către ultima câștigătoare a concursului județean, Școala Gimnazială „Pelaghia Roșu” Mărișel.

Clasament general al Concursului județean de schi fond din anul școlar 2022-2023
LOCUL UNITATEA ȘCOLARĂ
I Școala Gimnazială "Pelaghia Roșu" Mărişel
II Școala Gimnazială Râșca
III Școala Gimnazială Rogojel
IV Școala Profesională "Ady Endre" Sâncraiu
V Școala Gimnazială Răchițele
VI Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
VII Școala Gimnazială "Avram Iancu" Beliș
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS