Site-ul www.AgoraMedia.ro foloseşte fişiere de tip cookies pentru a opera și îmbunătăți utilizarea site-ului și funcționalitatea serviciilor oferite precum şi pentru a îmbunătăţi experienţa dvs. de navigare, ele putând include informații despre data și ora vizitei sau istoricul de navigare, în general fiind vorba de fişiere de la terţi (youtube.com, vimeo.com, trafic.ro, Google Analytics etc.). Pentru continuarea accesării site-ului www.AgoraMedia.ro, vă solicităm permisiunea de a agrea politica noastră de utilizare cookies.

02
Sat, Jul
101 New Articles

A debutat concursul „Mozart”

Diverse
Tools
Typography
Pentru al patrulea an consecutiv, la Turda se desfăşoară concursul şcolar interdisciplinar interjudeţean W.A. Mozart, concurs desfăşurat în parteneriat cu Societatea Română Mozart. Prima secţiune a fost găzduită de Şcoala „Andrei Şaguna” din Turda.
Ajuns, aşadar, la ediţia a patra, concursul a debutat vineri, 11 mai cu începere de la orele 13.30, coordonatorii primei secţiuni fiind prof. Gabriela Mureşan şi prof. Rodica Nuţu.
Peste 60 de elevi din clasele II-IV de la şcoli precum „Avram Iancu” Turda, „Horea, Cloşca şi Crişan” Turda, „Teodor Murăşanu” Turda, „Mihai Viteazu” Câmpia Turzii sau „Andrei Şaguna” Turda au fost prezenţi vineri, însoţiţi de cadre didactice, pentru a aparticipa la concursul în cadrul căreia trebuiau să picteze n timp ce ascultau muzică de Wolfgang Amadeus Mozart.
Fiind un concurs interjudeţean, în concurs au mai intrat şi lucrări trimise din judeţe precum Timiş şi Constanţa, lucrări ale elevilor care învăţau la şcoli din aceste judeţe înscrise în concurs.
Juriul secţiunii desfăşurate la „Andrei Şaguna” a fost format din Rodica Nuţu (profesor la „Horea, Cloşca şi Crişan” şi „Andrei Şaguna”), Adrian Ţop (profesor la Clubul Copiilor Turda), Gheorghe Roşa (profesor la „Ioan Opriş”) şi Alin Bîlcu (profesor la „Teodor Murăşanu”).
În urma notelor obţinute de participanţii la concurs, premianţii şi cei care au obţinut menţiuni la fiecare categorie de vârstă sunt:

La clasa a II-a
Premiul I: Cremene Mircea Adrian (Şcoala "Horea, Cloşca şi Crişan" Turda, Cluj - II A)
Premiul II: Burz Andreea (Şcoala "Ioan Opriş" Turda, Cluj – II D)
Premiul III: Miheşan Cristian (Şcoala "Horea, Cloşca şi Crişan" Turda, Cluj - II A)
Menţiune: Nicoară Maria Florea Ionuţ Stelian (Şcoala "Andrei Şaguna" Turda, Cluj- II A)

La clasa a III-a
Premiul I: Oprea Irina (Şcoala "Horea, Cloşca şi Crişan" Turda, Cluj - III B)
Premiul II: Popiţanu Gabriel (Şcoala "Emil Gârleanu" Bărăganu, Constanţa - III A)
Premiul III: Popa Ruxandra (Şcoala "Teodor Murăşanu" Turda, Cluj - III B) şi Şulea Steliana (Şcoala "Ioan Opriş" Turda, Cluj - III E B)
Menţiune: Gruian Maria (Şcoala "Teodor Murăşanu" Turda, Cluj - III B) şi Tăut Alexandru (Şcoala "Emil Gârleanu" Bărăganu, Constanţa - III A)

La clasa a IV-a
Premiul I: Florea Ionuţ Stelian (Şcoala "Andrei Şaguna" Turda, Cluj- IV A) şi Suciu Stelian Ioan (Şcoala Teodor Murăşanu Turda, Cluj- IV C)
Premiul II: Foghel Andreea (Şcoala Mihai Viteazul Câmpia Turzii, Cluj - IV A) şi Leaş Alisa (Şcoala Andrei Şaguna Turda, Cluj- IV A)
Premiul III: Pap Maria (Şcoala Avram Iancu Turda, Cluj - IV A) şi Florea Miron Matei (Şcoala Teodor Murăşanu Turda, Cluj- IV C)
Menţiune: Peto Alexandru (Şcoala Voiteg, Timiş - IV A) şi Ziroş Daiana (Şcoala Voiteg, Timiş - IV A)
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS