Concursul, adresat copiilor din clasele II-VIII, a avut în acest an un număr impresionat de înscrişi - 204 - de la şcolile Teodor Murăşanu, Avram Iancu, Horea Cloşca şi Crişan, Ioan Opriş, Şcoala Profesională Poiana, Colegiul Naţional Mihai Viteazul, din aceştia fiind prezenţi 152.
Concursul a constat în reprezentarea pe loc, în acuarelă, din imaginaţie, a unuia sau mai multor personaje din cele mai îndrăgite cărţi pentru copii şi s-a desfăşurat în data de 29 octombrie, la Şcoala Avram Iancu.
Lucrările au fost jurizate, în 3 noiembrie de către profesorii de educaţie plastică Alin Bâlcu, Gheorghe Roşa şi Alexandru Picovici.
Lucrările premiate şi o parte din celelalte lucrări participante la concurs vor fi expuse la Secţia pentru Copii a bibliotecii, Str. George Coşbuc, nr. 2.
Total înscrişi pe şcoli:
1.ŞCOALA HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN - 39, din clasele II-IV;
2.ŞCOALA ANDREI ŞAGUNA -1 –cls. a III-a;
3. ŞCOALA AVRAM IANCU -46, din clasele a III-a şi a IV-a, şi 21 din clasele V-VIII;
4. ŞCOALA IOAN OPRIŞ -7 din cls. a II-a şi 11 din clasele V-VII;
5. ŞCOALA POIANA – 2 din cls. a V-a;
6. ŞCOALA TEODOR MURĂŞANU-28 din clasele II-IV şi 49 din clasele V-VIII
Datorită numărului mare de lucrări s-au acordat mai multe premii decât cele propuse iniţial, după cum urmează:
TOTAL PARTICIPANŢI DIN CICLUL PRIMAR: 95
PREMII CICLUL PRIMAR
PREMIUL I –JASMINA FENEŞAN,CLS. A II-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personaje: Ileana şi calul său din povestea Ileana cea şireată de Ioan Slavici;
PREMIUL II – CARINA HUBAN, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personaje: Hansel şi Gretel din povestea cu acelaşi nume de fraţii Grimm ;
PREMIUL II - CAMELIA TEODORA PĂTEANU, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personajul sirena Marina din Povestea unei sirene de Shirley Barber;
PREMIUL II –DIANA DEMENI, CLS. A III-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU", personajul Jasmin din Aladin şi lampa fermecată (1001 de nopţi);
PREMIUL III –MILENA RUTH JIŞA, CLS A II-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ",personajul Albă ca zăpada din povestea cu acelaşi nume de fraţii Grimm;
PREMIUL III –MARA IELCIU, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personaje Pou şi Shifu din Kung fu Panda;
PREMIUL III –ALEX POPA, CLS A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN", personajul Pinocchio din cartea cu acelaşi titlu de Carlo Colodi;
MENŢIUNI:
TANIA –ALEXIA PETRACHE, CLS. A III-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personajul Scufiţa roşie din povestea cu acelaşi nume de fraţii Grimm;
ALEXANDRA LEAŞ, CLS. A III-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personajul Ariel din povestea Mica sirenă de Hans Christian Andersen;
VALENTINA NEGREA, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN", personaje: cele trei prinţese din povestea Sarea în Bucate de Petre Ispirescu.
TOTAL PARTICIPANŢI CLASELE V- VI: 41
PREMII CLASELE V- VI
PREMIUL I - STELIANA ŞULEA - CLS. A VI -A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ" personaje: Dorothy şi câinele din vrăjitorul din Oz de Frank Baum;
PREMIUL II – LUIZA-MARIA LUPU, CLS. A VI-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL", personaje: Doamna şi Vagabondul după Disney;
PREMIUL II– ANDREEA COSTIŞOR, CLS. A VI-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personajul Ariel-Mica Sirenă de Hans Christian Andersen;
PREMIUL III–CRISTIANA NEAMŢ, CLS. A V-A,, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ" personajul Miristria din Pacea focului;
PREMIUL III– ANDREEA BULGĂR, CLS. A -A, A VI-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personajul Fawkes din Harry Potter de J. K.Rowling;
MENŢIUNI:
ANDREEA BURZ- CLS. A V-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ", personajul Mătuşa Marioara din Amintiri din copilărie de Ion Creangă;
MARIA ALEXANDRA MOLDOVAN - CLS. A VI-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL", personaje: Lizuca şi Patrocle din Dumbrava minunată de Mihail Sadoveanu;
AUGUSTA RENATA COSTEA, CLS. A V-A ŞCOALA PROFESIONALĂ POIANA, personajul albă ca Zăpada de fraţii Grimm;
TOTAL PARTICIPANŢI CLASELE VII- VIII: 16
PREMII CLASELE VII- VIII
PREMIUL I – TUDOR ŞIPOŞ, CLS. A VIII-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL", personajul Coţ Alb din romanul cu acelaşi nume de Jack London;
PREMIUL II - ALEXANDRA - MARINA SAMOILĂ, CLS. A VII-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL", personajul Frumoasa din Pădurea Adormită din basmele lui Charles Perrault;
PREMIUL II– ANA-MARIA TRIFU, CLS. A VII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU", personajul Mary Poppins din romanul Mary Poppins pe Aleea Cireşilor de P.L. Travers;
PREMIUL III- ANA ŞTEFANIA POP, CLS. A VII-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL", personajul Rapunzel din O poveste încâlcită;
PREMIUL III –RAREŞ CRIŞAN, CLS. A VIII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU", personajul Mircea cel Bătrân din Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu;
MENŢIUNI:
OLIVIA MARIA PAP, CLS. A VII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU", personajul: Cititorul din peşteră de Rui Zink;
ANDRADA IGNAT, CLS. A VII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU", personajul Margo Roth Spigleman, romanul Paper Towns de John Green.