Site-ul www.AgoraMedia.ro foloseşte fişiere de tip cookies pentru a opera și îmbunătăți utilizarea site-ului și funcționalitatea serviciilor oferite precum şi pentru a îmbunătăţi experienţa dvs. de navigare, ele putând include informații despre data și ora vizitei sau istoricul de navigare, în general fiind vorba de fişiere de la terţi (youtube.com, vimeo.com, trafic.ro, Google Analytics etc.). Pentru continuarea accesării site-ului www.AgoraMedia.ro, vă solicităm permisiunea de a agrea politica noastră de utilizare cookies.

13
Thu, Aug
233 New Articles

Pe 10 iulie 2020, 3.369 absolvenţi ai clasei a VIII-a din județul Cluj au fost repartizaţi computerizat în învăţământul liceal de stat (anul școlar 2020-2021)

Diverse
Typography

Inspectoratul Școlar Județean Cluj, Ministerul Educaţiei și Cercetării au făcut publice rezultatele repartizării computerizate în învăţământul liceal de stat pentru absolvenţilor clasei a VIII-a. 

Începând de astăzi, 10 iulie 2020, rezultatele repartizării computerizate pentru absolvenții clasei a VIII-a sunt disponibile pe site-ul admitere.edu.ro.

La nivelul județului Cluj au fost repartizați 3.369 elevi în învățământul liceal de stat, dintre care 2.211 candidați la filiera teoretică și 1.158 candidați la filiera tehnologică.

 În județul Cluj, în etapele anterioare repartizării computerizate, fost admiși:

- 595 de elevi la specializări din cadrul liceelor vocaţionale;

- 25 elevi pe locurile speciale rezervate candidaţilor de etnie romă;

- 40 de elevi pe locurile speciale rezervate candidaţilor  cu cerințe educaționale speciale;

În total, în județul Cluj, au fost completate 50.838 opțiuni, rezultând o medie de 13,20 de opţiuni/ elev.

În liceele clujene, 16 candidați au fost admiși cu media generală 10.

314 elevi din județ nu au fost repartizaţi în această etapă, dintre care 148 din municipiul Cluj-Napoca, motivul fiind necompletarea unui număr suficient  de opţiuni care să le permită încadrarea într-o unitate de învăţământ liceal. Aceştia vor intra în următoarea etapă de admitere (24 iulie – 3 august 2020), etapă în care au rămas 42 de locuri disponibile, la nivelul județului, dintre care 16 locuri în municipiul Cluj-Napoca.

Conform calendarului admiterii în învățământul liceal de stat, în perioada 13-20 iulie 2020, candidații vor depune/ transmite dosarele de înscriere la secretariatele liceelor în care au fost admiși. În zilele de 22, 23 și 24 iulie 2020, Comisia judeţeană de admitere de la nivelul județului Cluj va rezolva toate cazurile speciale apărute după prima etapă de repartizare computerizată.

Repartizarea candidaților se face conform unei proceduri stabilite de către Comisia de admitere judeţeană, document publicat pe site-ul Inspectoratului Școlar Judeţean Cluj şi transmis unităţilor de învăţământ preuniversitar din județul Cluj, până în data de 24 iulie 2020.

Notă: Atașat, publicăm un fișier excel care conține lista primelor 20 de licee/20 de specializări, ordonate după media de admitere, respectiv lista liceelor în care au fost admiși candidații cu media generală 10.

Lista primelor 20 de specializări, la nivelul județului Cluj:

Nr.crt

Numele liceului

Specializarea

Ultima medie

Limba de predare

1

COLEGIUL NAȚIONAL "EMIL RACOVIȚĂ" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.77

Limba româna

2

LICEUL TEORETIC "AVRAM IANCU" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.77

Limba româna

3

LICEUL TEORETIC "NICOLAE BĂLCESCU" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.73

Limba româna

4

LICEUL DE INFORMATICĂ "TIBERIU POPOVICIU" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.56

Limba româna

5

LICEUL TEORETIC "NICOLAE BĂLCESCU" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe ale Naturii

9.54

Limba româna

6

COLEGIUL NAȚIONAL "EMIL RACOVIȚĂ" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe ale Naturii

9.51

Limba româna

7

COLEGIUL NAȚIONAL "GHEORGHE ȘINCAI" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.51

Limba româna

8

COLEGIUL NAȚIONAL "MIHAI VITEAZUL" TURDA

Matematică-Informatică

9.45

Limba româna

9

LICEUL TEORETIC "AVRAM IANCU" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe ale Naturii

9.44

Limba româna

10

LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe ale Naturii

9.43

Limba româna

11

LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.42

Limba româna

12

COLEGIUL NAȚIONAL "GEORGE BARIȚIU" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.37

Limba româna

13

LICEUL TEORETIC "LUCIAN BLAGA" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.33

Limba româna

14

LICEUL TEORETIC "LUCIAN BLAGA" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe ale Naturii

9.33

Limba româna

15

COLEGIUL NAȚIONAL "GHEORGHE ȘINCAI" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe Sociale

9.2

Limba româna

16

LICEUL TEORETIC "MIHAI EMINESCU" CLUJ-NAPOCA

Matematică-Informatică

9.2

Limba româna

17

LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe Sociale

9.12

Limba româna

18

COLEGIUL NAȚIONAL "GEORGE BARIȚIU" CLUJ-NAPOCA

Ştiinţe Sociale

9.11

Limba româna

19

COLEGIUL NAȚIONAL "GHEORGHE ȘINCAI" CLUJ-NAPOCA

Filologie

9.06

Limba româna

20

LICEUL TEORETIC "NICOLAE BĂLCESCU" CLUJ-NAPOCA

Filologie

9.06

Limba româna

 

Lista liceelor clujene  în care au fost admiși candidații cu media generală 10.

Liceu

Candidați admiși

COLEGIUL NAȚIONAL "EMIL RACOVIȚĂ" CLUJ-NAPOCA

4

COLEGIUL NAȚIONAL "GHEORGHE ȘINCAI" CLUJ-NAPOCA

1

COLEGIUL NAȚIONAL "MIHAI VITEAZUL" TURDA

2

LICEUL DE INFORMATICĂ "TIBERIU POPOVICIU" CLUJ-NAPOCA

1

LICEUL TEORETIC "AVRAM IANCU" CLUJ-NAPOCA

6

LICEUL TEORETIC "NICOLAE BĂLCESCU" CLUJ-NAPOCA

2

                                                                                                    

Biroul de presă al I.Ș.J. Cluj

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS